>

INDEX 2023 UAE / DUBAI

وقتی سال گذشته در هاله ای از ابهام برای بازدید به نمایشگاه ایندکس 2022 امارات در شهر دبی برنامه ریزی کردم ، تصور نمیکردم که با چه رویدادی روبرو خواهم بود .

شاید در فاصله چند ماه قبل از این نمایشگاه ، اکسپو دبی رو در دو مرتبه با فواصل کوتاه  و نمایشگاه صنعت ساختمان دوحه قطر رو بازدید کرده بودم و برای کسی که در صنعت دکوراسیون ساختمان فعالیت داره ولی آرشیتکت یا معمار نیست حضور به این اندازه ضرورتی نداشته باشه

اما به عنوان یک نماینده در این اکوسیستم با گرایش تزئینات ساختمان و دکوراسیون داخلی همیشه بروز نگه داشتن اطلاعات رو یک شرط لازم و کافی می دونم و هیچ وقت مبالغی که در این مسیر پرداخت میشه رو هزینه نمی دونم و یک سرمایه گذاری در نظر میگیرم .

ما در داچ فلور به عنوان یک بخش مستقل و زیر مجموعه گروه اف پی دی و بر اساس لایسنس RDF   هلند همیشه در صدد هستیم تا با علم روز دنیا همراه و همسو باشیم .

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بازار دکوراسیون و تزئینات داخلی ساختمان در خاورمیانه ارزشی بالغ بر 80میلیارد دلار ( 44/000/000/000/000/000ریال) دارد .

تاریخچه نمایشگاه ایندکس به سه دهه قبل بر میگردد و این نمایشگاه با یک رشد کوآنتومی و سریع در حال بزرگتر شدن و  ارائه بهتر خدمات به بازدید کنندگان خود است .

ایجاد بازار عرضه برای کلیه تولید کنندگان و سرعت بالا در توافقات و شرایط ویژه پرداخت و نوآوری در محصولات از جمله مزایای مشهود این نمایشگاه است .

در مدت سه روز این نمایشگاه یک فرصت مناسب ایجاد شده تا بتوانید با بهترین تولید کنندگان بخش های فرنیچر ، مبلمان و اکسسوری  ، نورپردازی ، انواع کفپوش  ( پی وی سی ، وینیل ، پارکت ، لمینت ) ، شیرآلات ، کاغذ دیواری و دیگر تولیدات این حوزه  آشنا شده و امکان دادوستد وجود دارد .

نمایشگاه ایندکس دبی از 23 الی 25 MAY   سال 2023 برابر با  2 الی 4 خرداد ماه 1402 در منطقه DUBAI WORLD TRADE CENTRE برگزار می شود  .

شما به بهترین شکل می توانید از طریق این لینک ثبت نام کرده و اطلاعات این نمایشگاه را دریافت کنید .

یکی از مواردی که در این بخش لازم می دانم توضیح بدهم این است که این نمایشگاه توسط بخش خصوصی که به اتحادیه تزئینات ساختمان امارات متحده عربی نامیده می شود برگزار می شود و پیمانکار این مجموعه به نام dmgevents  با مدیریت خانم SHUCHITA GUPTA اداره می شود .

میزان مشارکت و استقبالی که از این نمایشگاه شده بر اساس جدول زیر اطلاع رسانی می شود .

 • توزیع کنندکان کالای حوزه دکوراسیون داخلی ساختمان 31 درصد

 • هتل 16 درصد

 • پیمانکاران 10 درصد

 • طراحان ، آرشیتکت ها و معماران داخلی 23 درصد

 • تولید کنندگان 14 درصد

 • مراکز تجاری و ریتیل 6 درصد

و با توجه به اینکه این نمایشگاه در منطقه خاورمیانه کشور امارات و شهر دبی برگزار می شود بیشترین بازدیدکنندگان را از بین کشورهای زیر به خود اختصاص داده است  .

 • ایران

 • امارات متحده عربی

 • عربستان سعودی

 • هندوستان

 • عمان

متاسفانه علیرغم اینکه در کشور عزیزمان ایران تولید کنندگان بسیار موفق و بزرگی در این صنعت وجود دارد و شناخته شده نیز هستند به جهت موانع مختلف سیاسی از بابت تحریم های اقتصادی  امکان حضور این کمپانی ها در نمایشگاه ایندکس 2023 دبی وجود ندارد .

در صورتی که با توجه به نوسانات ارزی و جذابیت های کالای صادراتی و امکان رقابت در بازار بین المللی برای کالای تولید شده در داخل کشور وجود دارد و این بستر اکنون فراهم است ولی متاسفانه محدودیت های بانک های بین المللی عرصه را برای تولیدکنندگان سخت نموده است  .

پارکت داچ فلور با سابقه ای در حدود 20 سال در داخل کشور با ده طرح ویژه و کاغذ دکوراتیو بسیار جذاب توسط سرمایه گذاری گروه اف پی دی در بزرگترین کارخانه پارکت ایران در شهر تبریز تولید می شود و این شرکت به عنوان توزیع کننده این برند شیوه فروش اختصاصی خود را در سطح کشور مدیریت می نماید .

نکته مهمی که باید مطلع باشیم این است که در منطقه معروف به GCC   ( شورای همکاری خلیج فارس ) بالغ بر 22000 پروژه عظیم ساختمانی وجود دارد که هر کدام از آنها بالغ بر 2000 واحد مسکونی و تجاری است و این یعنی یک بازار 44 میلیون واحد که اگر مبنای حداقل را 100 متر مربع در نظر بگیریم  به عبارتی 4.5 میلیارد متر مربع پروژه ساختمانی بازار بالقوه و بالفعل در منطقه وجود دارد که ما از این بازار هیچگونه سهمی نداریم .

ما در سال گذشته تقریبا 6000 پروانه ساختمانی را در اداره آمار جمهوری اسلامی ایران می توانیم ببینیم که اگر بر اساس پروانه یک پروژه 12 واحد مسکونی را میانگین فرض کنیم یعنی یک بازار 7 میلیون متر مربعی را در کل کشور به عنوان بازار داخلی شناسایی کردیم و نصف همین عدد را هم برای بازسازی در نظر بگیریم در نهایت به عدد 10 میلیون متر مربع فضای کاری در صنعت ساختمان و دکوراسیون ساختمان شناسایی کرده ایم و این یعنی  در مقایسه با بازار GCC   بازار داخلی کشور ایران عزیزمان بازاری به اندازه  450 مرتبه کوچکتر از بازار کشورهای حوزه خلیج فارس است  !!

با یک نگاه به اعداد و ارقام فوق می توانیم ببینیم که میزان تقاضای در منطقه چقدر بیشتر از حد نیاز ارائه دهندگان خدمات ، تولید کنندگان و پیمانکاران در منطقه است و قطعا این بازار آنقدر جذاب است که از دیگر قاره ها نیز پیمانکاران ، تولید کنندگان ، خدمات دهندگان وارد شده و سهمی را برای خود در نظر خواهند گرفت .

در این مسیر یکی از اهداف گروه اف پی دی با حضور در این نمایشگاه به عنوان بازدید کننده علیرغم امکان و توان تجارت در این بازار فقط به این دلیل است که دانستن و بروز بودن اطلاعات باعث خواهد بود تا در هر زمان که رفع تحریم های تجاری رخ داد با سرعت بیشتری بتوان در آن ورود و نفوذ کرد .

مطالب در فوق بر اساس تحقیقات در وبسایت های حوزه GCC  و INDEX  و اداره آماره جمهوری اسلامی ایران توسط مدیریت عامل گروه اف پی دی و رئیس کمیسیون آموزش و پژوهش اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان آقای مهندس حمید امیرسمساری تهیه شده است و به همراه گزارش های بازدید حضوری از نمایشگاه ایندکس 2023 دبی به صورت یک ارائه و پرزنتیشن در سمینار تخصصی حوزه دکوراسیون ساختمان که در انتهای خرداد ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد به سمع ونظر اعضای صنفی و کلیه بازدیدکنندگان ابلاغ خواهد شد  .

 

 

برای مطالعه خلاصه گزارش بازدید از نمایشگاه ایندکس دبی اینجا را کلیک کنید .